středa 7. prosince 2016

Kde začít?

Jestliže jste se rozhodly pro některý z jezdeckých stylů,porozhlédněte se po nějakém místě,kde by jste mohli začít jezdit.Může to být jezdecká škola,farma či klub.

Lekce Jízdy

Na hodinách jízdy se můžete naučit jezdit nebo si zdokonalit styl.Setkáte se také s dalšími lidmi,kteří se zajímají o koně.

Vyjížďky

Vyjížďka do přírody představuje příjemný zbůsob jak se ještě něco dalšího přiučit.







Vlastní kůň

Mnozí jezdci sní o vlastním koni.To je však velká odpovědnost.O koně se totiž není lehké starat třeba dohromady se školou nebo tak.. Lehké to není ani finančně jelikož koník potřebuje být někde ustajený,jíst a čas od času i kováře či veterináře.

Můj tip:

Než začnete v nějaké stáji jezdit pořádně si to tam prohlédněte nebo se podívejte na nějaký trénink ,není totiž tak jednoduché vybrat tu správnou.

úterý 29. listopadu 2016

Jezdecké styly-western

Westernová jízda

Španělští dobyvatelé zavedli do Ameriky styl,ze kterého se postupem času vyvinula westernová jízda.Pro dlouhé hodiny v sedle a chytání dobytka do lasa byla třeba docílit pohodlného uvolněného jezdeckého stylu.Otěže se drží v jedné ruce a jezdec sedí vzpřímeně v dlouhých třmenech, takže nohy se téměř neohýbají. Uzdy a sedla se také vyvinuly odlišným způsobem,který lépe vyhovuje tomuto stylu jízdy.

Westernoví koně

Westernovou jízdu lze praktikovat s kterýmkoliv koněm,pokud byl pro tento styl cvičen.Některá plemena však,jako např.quarter,appaloosa nebo mustang  mají více vloh pro western než ostatní.Všichni jsou úsporní co se do velikosti, ale velmi odolní a vytrvalí.

Využití

westernový styl je ideální pro jízdu na velké vzdálenosti a hnaní dobytka. Tímto stylem se rovněž jezdí rodea,westernové jezdecké závody, a přehlídky

úterý 22. listopadu 2016

Jezdecké styly-Klasická jízda

Existují dva hlavní jezdecké styly: klasická(anglická) a westernová jízda.Tyto styly se vyvinuly v různých částech světa,takže se jezdecký styl mnoha lidí (včetně mě) odvíjí od zvyklostí země,v níž žijí.Každý způsob má však jiné vybavení, priority i zbůsob  .My se dneska budeme z okraje  zabývat klasickou(anglickou) jízdou a na western se těžte příští týden.

Klasická jízda

Tento styl vznikl v Evropě a je to stále nejčastější zbůsob jízdy většiny Evropanů.Původně se koně cvičili k co nejlepšímu výkonu na bitevních polích.Tak se vyvinul styl drezura ,jehož podstatou je často složitý a naprosto precizní pohyb koně podle pokynů jezdce.
Při klasické jízdě sedí jezdec vzpřímeně v sedle.K bezpečnému sedu využívá spíše rovnováhu než sevření koně koleny(to také ale méňe než ve westernu) .Otěže drží oběma rukama a nohy jsou ve třmenech.Délka třmenů závisí na typu aktivity a na postavě jezdce,např. ke skákání se třmeny zkracují, aby se jezdec mohl lépe zvednout ze sedla a přizpůsobit se tak lépe pohybu koně.

Koně pro klasickou jízdu

Ke klasickému ježdění se používá mnoho různých plemen či typů koní a poníků.Například lipicáni se uplatňují v jezdeckém umění tzv.vysoké školy(což znamená že jsou hodně učenlivý).Poníci se zase často využívají k výuce jízdy pro děti.


Využití

Spousta lidí využívá klasického stylu k rekreačnímu ježdění,ale tento jezdecký zbůsob je také základem mnoha soutěžních aktivit,jako např. parkúrové skákání, drezura a pod.

úterý 15. listopadu 2016

Chody koně

Krok

Krok je nejpomalejším chodem.je to čtyřfázový(čtyřdobý) pohyb,což znamená,že kůň celý pohyb vykoná na čtyři doby.Všechny čtyři kroky mají stejnou délku a kůň má vždy alespoň jednu nohu na zemi.
Nohosled kroku: pravá zadní,pravá přední,levá zadní a levá přední

Klus

klus je rytmický, houpavý pohyb na dvě doby,takže můžeme v rytmu odříkávat „jedna-dvě,jedna-dvě",což pomůže značně při vysedávání= pohyb který dělá jezdec při klusu.Kůň ve stejný okamžik jde vpřed zadní a přední nohou.Těsně předtím, než se obě nohy dotknou země,dojde k vznosu ,pak jdou kupředu druhé dvě nohy.
Nohosled klusu:současně pravá přední a levá zadní, pak současně levá přední a pravá zadní

Cval

Cval je živý a plynulý pohyb.Má tři doby,po kterých následuje fáze vznosu,kdy všechny čtyři nohy jsou ve vzduchu.Jedna z předních nohou se při cvalu nazývá  „vedoucí noha". Tato noha dopadá na zem samostatně a na konci poslední fáze pohybu je předsunuta vpřed.
Tento kůň cválá na levou přední.
Nohosled cvalu:pravá zadní,levá zadní a pravá přední společně,pak levá přední a vznos.


Trysk

Jízda tryskem(rychlím cvalem) je vhodná pouze pro zkušené jezdce,protože kůň hodně natáhne krok a dosáhne vysoké rychlosti ve které je těžko ovladatelný.


úterý 8. listopadu 2016

Popis koně #2

Zbarvení
K popisu se také využívá zbarvení srsti.Zde jsou některé názvy  zbarvení
Krajina těla-Stavba těla
pokud se rozhodnete že chcete na koni jezdit ať už rekreačně nebo závodně měli by jste alespoň základní části těla koně naučit nazpaměť.Budete je potřebovat například když chcete popsat pohyb koně či postroj.Hodí se to i u čištění, například aby jste nezajeli do slabin.




Zajímavost:
jedno z nejvzácnějších zbarvení koně je Grulla Srst je světlá až hnědo-modrošedá, černé jednoduché znaky a hřbetní pruh.



pondělí 7. listopadu 2016

Popis koně

Jak se komu říká?
Koně se rozlišují podle věku a pohlaví.Do jednoho roku je je kůň hříbětem.Jednoroční kůň se nazývá roček.V Anglii se dále rozlišuje kůň ve věku od jednoho do čtyř let ,který je podle pohlaví buď klisnička nebo hřebeček.Samice koně nad čtyři roky je klisna ale poté co se jí narodí hříbě se stane kobylou.Samec nad čtyři roky je hřebec,někteří se ale kastrují. V tomto případě se nazývají valaši.

Znaky
žádný kůň není uplně stejný každý se něčím rozlišuje. Zbarvením,stavbou těla či nějaké skvrně na hlavě či nohách.Rozhodla jsem se vám některé z nich ukázat.
                                                                            Hlava

Nohy








sobota 11. června 2016

Plemena a typy koní

Koně existují v nesčetných podobách a velikostech.Existuje něco kolem dvou set koňských plemen a bezpočet kříženců.

Koně a Poníci
Jaký je mezi nimi rozdíl? Je to celkem jednoduché. Poníci můžou být poníky jen do 140 cm v kohoutku, jinak jsou to potom koně.Vyjímkou jsou ale Arabští koně kterým se říká koně bez ohledu na výšku, podobný případ je také Fjordský kůň který ve jméně má kůň ale řadí se mezi poníky.
Plemena koní a poníků
Jednotlivá plemena se liší velikostí,sílou,rychlostí,temperamentem i vzhlede.Každé plemeno se vyznačuje vlastnostmi, které je činí vhodným pro určitý učel.Já vám teď zkusím představit alespoň některé.
Poníci











Falabella nemá v kohoutku ani                                                             
76 cm tím pádem je nejmenším                                                               
koněm na světě                                                                                                                                                                                                                                   














Shetlanský pony je přes svůj malý
 vzrůst silný a otužilí koník











Fjordský Kůň (Pony) má velmi
 atypické zbarvení-na hřbetě má 
čáru a pruhovanou hřívu a nohy

Koně







                                                                                                                                                                                                                      
Mezi nejstarší a nejkrásnější 
plemena patří Arabský plnokrevník.













Quater horse je nejoblíbenější 
plemen na americkém kontinentě¨












Shirové patří k největší a nejsilnější
 koně.Je vhodný pro tahání např.dřeva

středa 25. května 2016

Řeč těla

O temperamentu a náladě koně vypovídá zejména řeč jeho těla.Je to způsob jakým se pohybují nebo stojí.Koně takto navzájem komunikují a lidé mají možnost naučit se tyto signály číst.




Jestli že je kůň rozčílený,stáhne uši a mrská ohonem.Pokud má také strach svěsí ohon mezi nohy











Když koně něco zaujme,zvedne ohon, nastraží uši směrem k objektu svého zájmu a vyklene krk.Někdy také pohazuje hlavou a frká.















Klidný a uvolněný kůň má jasné,mírné oči a nemá napjaté svaly.Otáčí uši za různými zvuky a občas si udělá pohodlí přenesením váhy na jednu zadní nohu









pátek 20. května 2016

Chování koní

Koně jsou odjakživa plachá zvířata.Jsou stále ve střehu.Jejich ochranou je rychlost,proto před nebezpečím zpravidla utíkají.
V přírodě žijí koně ve stádech.Osamocený kůň se cítí zranitelný,a to i tehdy je-li chován v ohradě či ve stáji.Ve stádě panují jasná pravidla chování.Stádo má svého vůdce a hierarchii jednotlivých členů stáda,což znamenáže každý kůň má ve stádě svou pozici a je podřízen či nadřízen ostatním.
V případě že jedete na koni berete na sebe úlohu vůdce stáda a díky tomu se vám kůň podřídí.

Kdo nebo co to koně vlastně jsou?

Koně jsou složitá citlivá zvířata s úžasnou schopností vytvářet si vztahy k lidem.Mají ruzná zbarvení ,výšku,postavu ale i povahu.A já se vám tento svět budu snažit co nejvíce přiblížit.